Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Przygotowałem dla Was subiektywny przewodnik.
Przygotowałem subiektywną listę działań sojuszniczych, które w znaczący sposób mogą komuś pomóc. Podzieliłem je na działania sojusznicze mediów oraz firm i instytucji.
Mam nadzieję, że protipy się przydadzą. Nie musicie robić wszystkiego. Na tej liście każdy znajdzie coś, co pasuje do jego wrażliwości. Nawet zrobienie jednej rzeczy z listy i tak bardzo pomoże! Kolejność porad jest przypadkowa.
To jak opisuje się tematy związane ze społecznością LGBT+ w mediach ma duże znaczenie w kształtowaniu opinii publicznej. Dlatego ważne, żeby zadbać nie tylko o język, ale także o odpowiednią perspektywę i reprezentację osób nieheteronormatywnych w materiałach redakcyjnych.
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Zwracając uwagę na język
Zawsze zakładaj, że twój artykuł lub tekst trafią do szerokiego grona odbiorców. Czy słowo, którego używasz jest obraźliwe? A może zakłada ocenę? Jeśli tak, zmień je. Przykładem może być „otwarcie przyznający się do swojego homoseksualizmu”. „Przyznawać się” można do kradzieży albo do tego, że wyżarło się słoik Nutelli w środku nocy.
Zamiast tego użyj, np. sformułowania wyoutowny gej lub wyoutowana lesbijka. Pamiętaj także o właściwej formie dotyczącej osób transpłciowych w swoich tekstach; nie stosuj misgenderingu.A jeśli używasz jakieś sformułowania po raz pierwszy albo jest to Twój świadomy wybór językowy, wyjaśnij w tekście, co oznacza lub dlaczego wybrałeś to słowo lub frazę. Niektóre słowa bez odpowiedniego kontekstu, mogą po prostu być obraźliwe. Nie podtrzymuj też stereotyp używając zwrotów, jak „męski gej”, co sugeruje, że gej z założenia nie jest męski. Jeśli potrzebujesz więcej przykładów, zajrzyj do tego poradnika.
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Organizując warsztaty dla redakcji
Nie wiesz czy masz wystarczające kompetencje językowe i wiedzę w temacie osób LGBT+? Zawsze możesz skonsultować się z organizacją LGBT+ lub zorganizować specjalne warsztaty w swojej redakcji, które na pewno pomogą Ci jak najlepiej opisywać tematy związane z osobami nieheteronormatywnymi w Polsce. Takie warsztaty prowadzi, m.in. Miłość Nie Wyklucza, Kampania Przeciw Homofobii i nasz kolektyw autorski.
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Oddając głos osobom LGBTQIAP+
To bardzo szczególny apel do dziennikarzy i dziennikarek. Nic o nas bez nas. Dużo w Polsce powstaje artykułów, programów, audycji radiowych, w których omawiane są problemy lub sytuacja osób LGBT+ bez ich udziału. W naszym kraju jest dużo specjalistów w różnej tematyce, jest też wiele organizacji, które mogą opowiedzieć i odpowiedzieć na pytania mediów. Lista organizacji, także tych działających lokalnie, dostępna jest tutaj.
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Zmieniając perspektywę
Uwierz, społeczności LGBT+ wcale nie pomagają kolejne sondaże i badania robione wśród heteroseksualnej większości na temat tego „czy osoby nieheteronormatywne są dyskryminowane?” albo „czy osoby LGBT+ powinny móc zalegalizować związek”. To nie prowadzi do niczego, poza zwiększeniem klików w Twoim medium. Zmień perspektywę. Zleć, zamiast wspomnianych wyżej, badanie wśród osób LGBT+ na temat tego ilu z nich doświadczyło dyskryminacji. Albo opisz dlaczego potrzebne są im legalne związki. Taka zmiana perspektywy to nie tylko lepiej poinformowany czytelnik, ale przede wszystkim bardziej rzetelny artykuł
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Przyjmując informacje zwrotne
Łatwo jest popełnić błąd, kiedy pisze się kilka artykułów dziennie. Wiem o tym, pracowałem w największym dzienniku w Polsce. W dzisiejszych czasach for internetowych i social media, łatwo też krytykować i hejtować dziennikarza. Natomiast nie każda informacja zwrotna jest hejtem. Miej otwartą głową zwłaszcza na te od społeczności i organizacji LGBT+. Nikt nie jest nieomylny, następnym razem, będziesz po prostu wiedzieć. A jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat języka inkluzywnego i tego jak mówić i pisać o osobach LGBT+, po prostu, pobierz darmowy poradnik, którego jestem współautorem o tutaj.
Jak media mogą wspierać osoby LGBTQIAP+? Nagłaśniając dyskryminację
Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową jest szczególnie dotkliwa dla osób pokrzywdzonych. Prowadzi do naruszenia ich godności i poniżenia. Musimy mówić otwarcie o swoich problemach i wewnętrznie czy zewnętrznie wywierać naciski na konkretne firmy. Opisywać konkretne przypadki, walczyć o swoje prawa w sądach. To ustanawia rzeczywistość, a zasądzenie kar dla otwarcie homofobicznych pracodawców, będzie ostrzeżeniem dla kolejnych. Tych, którzy chcieliby stosować te same złe praktyki.