Co to jest inkluzywność dla osób biseksualnych? Z okazji tygodnia świadomości osób biseksualnych, mamy dla was kilka sugestii jak być bardziej inkluzywnym dla tej społeczności.
Zacznijmy od zera – język
Wiem, że ciągle zwracamy uwagę na język, ale to najprostszy sposób zarówno by dyskryminować, jak i zadbać o włączanie. Inkluzywność dla osób biseksualnych zaczyna się od tego, by mówić o nich bez dyskryminacji.
Oto przykładowe rzeczy, które powinny zniknąć ze słownika i czym je zastąpić:
- Gejowska parada – pomijając wykluczanie lesbijek, osób trans itd, taka fraza to jawne wykluczanie osób bi. Używaj: Tęczowa parada, parada LGBTQIAP+ lub nazw własnych np. Parada Równości.
- Pary homoseksualne – to bardzo częsty sposób wykluczania społeczności osób biseksualnych. Mówimy o parach różnopłciowych oraz o parach jednopłciowych. Dzięki temu nie określamy seksualności osób w związku, a zwracamy uwagę na płeć, którą się identyfikują. Relacja lesbijki z biseksualną kobietą jest parą jednopłciową, ale nie jest parą homoseksualną.
- Lesbijki i geje – jesli nie chcemy odnieść się specyficznie do tych grup, a zależy nam na mówieniu o osobach, które nie są heteroseksualne (w tym panseksualne, aseksualne itd.) warto używać osoby nieheteronormatywne.
- Biseksy – używanie słowa biseksualiści sugeruje, że dominującym aspektem życia takiej osoby jest seks i jego/jej seksualność. Osoby biseksualne mówi o człowieku, który ma pewną cechę (i wiele innych).
W zrozumieniu społeczności osób biseksualnych może pomóc poznanie kilkorga przedstawicieli tej grupy. Jednakowo historycznych czy celebrytów, ale też osób z Twojego otoczenia. Posłuchaj ich historii.
Nie powielaj stereotypów
Tu też nie ma magii. Powielanie krzywdzących stereotypów nie pomaga. Inkluzywność dla osób biseksualnych wymaga walki ze stereotypami i zobaczenie człowieka.
Dla pewności:
- osoby biseksualne nie są puszczalskie. Fakt, że są otwarte i na kobiety i na mężczyzn nie oznacza, że częściej zmieniają partnerów/partnerki. Nie oznacza również, że prawidłową reprezentacją jest pokazanie takich osób np. Na reklamie najpierw z osobą jednej, a potem drugiej płci. Osoby biseksualne nie muszą być zainteresowane osobami obu płci w takim samym stopniu, w tym samym momencie, w taki sam sposób.
- to nie faza przejściowa do zostania gejem czy lesbijką. Nie oznacza również, że nie można być w związku z osobą przeciwnej płci i że się stało hetero.
- bycie osobą bi nie waga potwierdzania. Można identyfikować się jako osoba bi i nie mieć doświadczeń z osobą tej samej płci
- geje i lesbijki są ważniejsi, a osoby biseksualne są na doczepkę. W bardzo wielu momentach historii społeczności LGBTQAIP+ osoby biseksualne odgrywały ważną rolę. Ot, chociażby w Stonewall – to osoby trans-bi i ciemnoskóre osoby queer były odpowiedzialne za początek zamieszek. Brenda Howard – twórczyni koncepcji parad była osobą bi-trans.
Osoby biseksualne można traktować też szerzej, jako osoby zainteresowane więcej niż jedną płcią. Jeśli uznamy, że bi są wszystkie osoby, które nie identyfikują się jako jednoznacznie homo- czy heteroseksualne (na skali Kinseya), W tym ujęciu kwalifikują się też osoby np. Panseksualne czy z płynną seksualnością.
Reprezentacja – czasem wystarczy dobra wola
Inkluzywność dla osób biseksualnych to także zwrócenie uwagi na reprezentację i włączanie.
Wysyłasz zaproszenie na Paradę? Uwzględnij w komunikacji osoby bi.
Tworzycie tęczową sieć pracowniczą? Bądźcie otwarci na działania z myślą o osobach bi.
Organizując wydarzenie dla społeczności – uwzględnijcie głos osób bi i ich potrzeby
Chociaż w Polsce nie istnieje organizacja skupiona tylko na osobach biseksualnych, można zgłosić się do jednej z wielu organizacji promujących różnorodność i równość i opracować działania na rzecz tej grupy.
Jeśli jesteś osobą biseksualną i masz taką możliwość – mów o swojej orientacji. Nie musisz przedstawiać historii swoich relacji. Coming out jako osoba bi może dużo zmienić.
Jednym z ogromnych problemów społeczności osób biseksualnych jest brak widoczności. Staraj się podkreślać obecność i włączanie osób biseksualnych.
Inkluzywność dla osób biseksualnych – teraz Ty!
To absolutnie nie wyczerpuje wszystkich kwestii inkluzywności, może jednak pomóc w prosty sposób wdrożyć kroki ku zwiększeniu widoczności osób biseksualnych.
Jeśli potrzebujesz pomocy lub pomysłów dla swojej firmy, lub organizacji – zapraszamy do kontaktu.